10

Şubat
2016

Eryamanda tesisatçı 05448752495 Eryaman su tesisat

Yazar: admin  |  Kategori: Eryaman Tesisat  |  Eryamanda tesisatçı 05448752495 Eryaman su tesisat için yorumlar kapalı  |  

eyamanda tesisatçıEryamanda tesisatçı 05448752495 Eryaman su tesisat
Eryamanda tesisatçı 25 yıllık alanında uzmanlaşmış kadrosu ile Eryaman bölgesinde sıhhi tesisat konusunda siz müşterilerimize hizmet vermeye devam etmektedir. Sıhhi tesisat dediğimizde bir çok konu vardır. Her konuda uzman elemanlar ile sizlerin istedikleri saatte ve günde en hızlı en temiz işçilik yapmaya devam edecektir. Sizlerin menmun kalması bizlerin en öndeki hedeflerimizden biri haline gelmiştir.

Telefon numaralarımızdan bizlere ulaşarak oluşan sorunu bildirmeniz yeterli olacaktır ustalarımız sizlere yardımcı olacaktır. Eryamanda tesisatçı her zaman her yerde..
TEMİZ SU TESİSATI
Eryamada tesisatçı temiz su tesisatı, sayaçtan veya bağımsız sistemlerde suyun kaynağından başlayarak kullanma yerlerine kadar olan temiz su boru donanımları ve aygıtlarını içerir.
Temiz su tesisatı;
 Soğuk su tesisatı
 Sıcak su tesisatı
olmak üzere iki ana bölümde incelenir.
Temiz su tesisatları, su sayacından itibaren başlar. Su sayacından önceki kısım çoğu zaman belediyeler tarafından yapılmaktadır. Temiz su tesisatında uyulması gereken kurallar şunlardır;
1) Temiz su tesisatlarında kullanılan borular, fittings ve kolektörler galvanizli olmalıdır. Ya da termoplastik (polipropilen) borular kullanılmalıdır.
2) Borular diş açarken;
 Dişlerin bozulmaması için pafta lokmaları sık sık yağlanmalıdır. Eryamada tesisatçı dişler arası talaş temizlenmeli ve kullanılan fittingsler temper döküm olmalıdır.
 Açılan dişler üzerine teflon veya keten sarılıp sülyan boya ile boyanmalıdır.
 Sızdırmazlığı sağlamak amacıyla manşon ve benzeri parçalar anahtarla tutularak bir seferde sıkılmalıdır. Aksi takdirde galvaniz dökülür.
3) Gerekirse temiz su tesisatlarında, sayaç yönünde suyun boşaltılmasını sağlamak amacıyla yatay borulara %1 eğim verilmelidir.
4) Açıktan döşenen borular mutlaka kelepçelenmelidir. Boru ekseninin duvardan açıklığı 3 inç ’e kadar 4cm, 3 inç ve daha büyük borularda 5–6 cm olmalıdır.
5) Bina dışında toprak altına döşenecek borularda donmaya karşı önlem almak için bölgesine göre 60 – 80 – 100 cm derinlikte gömülerek izolasyon yapılmalıdır. Ayrıca ağır vasıta geçecek yerlerde gerekli önlem alınmalıdır.
6) Kolektör yapımında kaynak kullanılmamalıdır.Eryamada tesisatçı eğer kullanılması zorunlu ise yeniden galvanizlenme işlemi gerçekleştirilmelidir.
7) Ülkemizde, genelde borular duvar içi tesisat olarak döşendiğinden yağlı boya ile boyanıp yağlı kâğıtlarla sarılıp gerekirse ziftlenmelidir.
8) Sıcak ve soğuk su boruları aynı zamanda döşendiği için bakış yönünde soğuk su borusu sağ tarafa, sıcak su borusu sol tarafa takılır. Özellikle banyolarda bu konuya dikkat edilmelidir.
9) Tesisat çekildikten sonra mutlaka basınç testi uygulanır. Tesisata test yapılmadan önce bütün çıkışlar kör tapa ile kapatılır. Tesisata su basılarak kör tapadan tesisatın havası alınır. Daha sonra, en az işletme basıncının 1,5 katı basınç uygulanarak basınç sabitlenir. Test cihazındaki manometreden 30dk. sonra basınç değerine bakılarak düşme olup olmadığı kontrol edilir. Eğer basınçta düşme varsa kaçak yeri bulunur. Gerekli tamirattan sonra tekrar teste tabi tutulur.
10) Eryamada tesisatçı ana dağıtım ve kolon boruları mümkün olduğunca açıktan geçirilmeli; her kolon, vanalarıyla ayrı ayrı kapatılabilmeli ve suyu boşaltabilmelidir. Ayrıca, ana dağıtım boruları ve kolonlar ayrı renklere boyanabilir. (Sıcak su kırmızı, soğuk su mavi.)
11) Her katın bağımsız olarak kapatılabilecek vanaları olmalıdır.
12) Borular kesinlikle kiriş, kolon gibi taşıyıcı elemanlar delinerek veya kırılarak geçirilmemelidir.
13) Vanalar kolay ulaşılabilecek noktalara yerleştirilmelidir.
14) Birbiriyle yan yana geçecek tesisatlarda terleme göz önünde bulundurulup soğuk su tesisatı alttan geçirilmelidir.
15) Tüm kullanma suyu tesisatı kullanım noktalarına doğru yükselerek çekilmelidir. Böylece tesisatın hava yapması önlenmelidir.
16) Armatürlerden çıkan sesler, su vasıtasıyla yayılır. Yayılan bu ses özellikle, metal borulu tesisatlarda boru cidarlarında temas sesi olarak ortaya çıkar. Bu sebeple de tavan ve duvarla yapılan her bağlantıda ses köprüsünü engelleyecek şekilde kelepçelerde temas sesi engelleyici conta, kalın lastik bant, duvar geçişlerinde yumuşak ara beslemeli kaplama kullanılması gerekir.
17) Sıva altı tesisatlarda döşenen borular inşaat teliyle çeşitli noktalardan sabitlenmeli, duvarda borular için açılan kanallar sıva şekilde doldurulmalıdır. Eryamada tesisatçı aksi taktirde ses oluşabilir.
18) Tesisatta ses oluşumunu engellemek için, boru çaplarını iyi belirlemek gerekir. Küçük seçilen boru çaplarıda ses oluşumuna neden olabilir.
19) Çok yüksek basınçlarda oluşabilecek ses oluşumunu engellemek için, armatürlerden önce basınç düşürücüler koymak gerekir.

Eryaman tesisat, eryaman tesisatçı, eryamandaki tesisatçılar, eryaman  sıhhi tesisatçı, eryaman sıhhi tesisatçılar, sıhhi tesisat eryaman , eryaman sıhhi tesisatçı, eryaman su tesisat, eryaman su tesisatçısı, eryamandaki su tesisatçıları, eryaman su tesisatı, ankara eryaman tesisat, ankara  eryaman tesisatçılar, eryaman su tesisat, eryaman su kaçak, eryaman su kaçağı bulma, eryamanda usta, eryaman ustalar, eryaman tesisat ustaları, eryaman tesisat firma, eryaman tesisat firmaları, eryaman tesisatçı firmalar, eryaman kombi ustası, eryaman kombi, eryamandaki su tesisatçılar, eryamandaki su tesisatçıları

2.3. Temiz Su Tesisatında Boru Çapı Hesabı
Eryamanda tesisatçı temiz su tesisatında, boru çapının hesap esası, suyun izlediği yol boyunca oluşan basınç kayıplarının belirli bir değerde tutulmasına dayanır. Basınç kayıpları, boru malzemesine, borudan akan suyun debisine, yerel kayıplar yaratan elemanların sayısına, su sayacına veya benzeri özel donanımlara bağlıdır. Borudan akan suyun debisi ise borunun beslediği kullanma yerlerinin sayısı ve cinsiyle belirlenir.
2.3.1. Temiz Su Tesisatı Boru Çapı Hesabı (Musluk Birim) Esasına Göre
Lavabo, banyo, duş bataryaları, evye, taharet muslukları, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi muslukları, temiz su giriş çapları ½ inç olmalıdır. Banyo, tek tuvalet ve mutfaktan oluşan bir dairede ana temiz su girişi boru çapı ¾ inç olmalıdır. Farklı tertipteki dairelerin boru çapı, musluk birimi esasına göre hesaplanacaktır. Musluk birimi esasına göre temiz su tüketimi cihazların tipine göre hesaplanır.

Bazı Cihazların MB Esasına Göre Temiz Su Tüketimi:
Lavabo, rezervuar, pisuvar, evye , ½inç musluk : ½ MB
Çamaşır ve bulaşık makinesi, su alma yalağı : 1 MB
Banyo, otomatik helâ : 2 MB
Temiz su tüketimine göre boru çapları aşağıdaki tablo göz önünde bulundurularak belirlenecektir.
2.4.1. Termoplastik Borular
Eryamanda tesisatçı bina içi sıhhi tesisatta, montaj kolaylığı, hafif oluşu, iç yüzeyinin kaygan ve parlak oluşu, kireçlenme özelliklerinin olmayışı ile galvanizli borulara alternatif olarak geliştirilen borular tesisatçılıkta oldukça yaygın kullanım alanı bulmuştur.
Boru ve bağlantı parçalarının ham maddesi “polipropilen” olup; ısıya ve kimyasal maddelere karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bu nedenle konutlar ve konut dışı tesisatlarda ve sanayi kuruluşlarında, tarımda sıcak ve soğuk su tesisatlarında, pis su ve atık su tesislerinde kullanılırlar. Montajı diğer borulara göre daha basit olup; montaj işlemi, galvanizli borulara nazaran çok kısa sürmektedir. Kısa parçaların birbirine eklenebilmesi ile fire verme durumu diğerlerine göre daha azdır.

Cicektesisat.net – Ankara tesisat, sincan tesisat, etimesgut tesisat, eryaman tesisat, su ve elektirik işleriniz itina ile yapılır.

Sincan Tesisat - Eryaman Tesisat - Ankara Tesisat - Etimesgut Tesisat - Emirler Tesisat - Fatih Tesisat - Elvankent Tesisat