9

Şubat
2016

Sincan tesisatçı 05448752495 Sincan su tesisatçısı, sincan tesisat

Yazar: admin  |  Kategori: Sincan Tesisat  |  Sincan tesisatçı 05448752495 Sincan su tesisatçısı, sincan tesisat için yorumlar kapalı  |  

Sincan tesisatçı uzmanlaşmış yılların verdiği kadromuz ile sincanda, sincan, tesisatçı , tesisatçılar olarak siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Sincan su tesisatçısı sizlere en hızlı ve en kaliteli hizimet vermek için elinden gelenin fazlasını yapmaya devam edecektir. Ankara sincan su tesisatçısı, tesisat, tesisatçılar, su tesisat olarak 7/24 sizlere hizmet vermeye devam etmektedir.

1.4.1.1. Suyun Yerçekimiyle İletilmesi

Sincan fatih su tesisatçısı suyun derlendiği kaynak, şehirden yeteri kadar yüksekteyse bu yöntem uygulanır. Depo yüksekte olduğu için su kolayca kullanma yerlerine ulaşır. Suyun iletiminde ayrıca bir enerjiye ihtiyaç yoktur. Depo ile kullanma yeri arasındaki yükseklik ne kadar çok olursa su basıncı da o kadar artar. Bu iletim şekline tabi iletim de denir.

sincan tesisat

1.4.1.2. Suyun Pompalarla İletilmesi

Kaynağından alınan su pompalarla doğrudan şehir şebekesine basılır. Sincan fatih su tesisatçısı pompalarınarızalanması veya elektriğin kesilmesi halinde şehir susuz kalır. Sarfiyatın arttığı zamanlarda yedek su pompaları çalıştırılır. Elektiriğin kesilmesi halinde şehrin susuz kalmaması için yedek bir jeneratör bulundurulmalıdır. Bu tip iletime Doğrudan dağıtım da denir.

1.4.1.3. Suyun Depolama Yoluyla İletilmesi

Pompalarla su, şehirden yüksekte bulunan depo veya depolara basılır. Sincan su tesisat bu depolar civardaki tepeler üstüne kâgirden yapılabileceği gibi çelik sacdan da yapılabilir. Çelik sac depolar çelik konstriksüyon ayak üzerine oturtulur. Pompaların arızalanması halinde, şehrin su ihtiyacını bir süre karşılamak mümkündür. Bu dağıtıma tipine dolaylı dağıtım da denir.

1.4.1.3.1. Kâgir Depolar

Sincan su tesisat kâgir depolar beton veya betonarmeden yapıldığı için kâgir adını buradan alır. Suyun lezzetinin bozulmasını önler. Sağlığa zararlı mikroplar üretmez. Bu depolarda ısınmaya, donmaya ve sızmaya karşı önlemler alınmalıdır. Sincan su tesisat şehir suyunun depolanmasında daha çok kâgir depoları kullanılır.

1.4.1.3.2. Çelik Depolar

Çelik depolar metal malzemeden yapılır. Sincan fatih tesisatçı metalik oksitlenmeden dolayı, iyice boyanması ve sıkça temizlenerek bakımının yapılması gerekir. Dış hava şartlarına göre izole edilmelidir. Kâgir depolara göre yapılışı kolay ve pratiktir. Sincan fatih tesisatçı bu depoların muhtelif bakımları ihmal edilirse suyun tadı ve özelliği bozulur.

1.4.2. Şehir Sularının Dağıtılması

Sincandaki tesisatçılar şehir belediye sınırları içinde cadde sokaklarda yapılan dağıtım şehir suyu dağıtımı içine girer. Bu dağıtımı belediyeler yapar. Suların yerleşim alanlarında dağıtımı üç şekilde yapılır:

 Kör uç dağıtım

 Balık ağı dağıtım

 Karışık Dağıtım

Günümüzde bu dağıtım sistemleri çift borulu yapılmaktadır. Sincandaki tesisatçılar özellikle büyük caddelerin şehir suyu dağıtımında çok kullanışlı olur. Su dağıtımı yapılacak binalara bağlantı yapabilmek için caddeler enlemesine kazılmaz. Hemen binanın kendi tarafında bulunan boruya bağlantı yapılır.

1.4.2.1. Kör Uçlu Dağıtım

Bu sisteme ramifiye ve dal dağıtım sistemi de denir. Su devamlı akış halinde değildir. Yani boru uçları sokak sonlarında kapanmaktadır. Bir sokakta arıza olduğumda bütün semtin sularını kesmek zorunda kalırız. Çünkü her sokağın başında vana yoktur. Boruda suyun hareketsiz kalması suyun bayatlamasına ve boru dibinde çamur oluşmasına neden olur.

1.4.2.2. Balık Ağı Sistemi

Bu sistemde su devamlı akış halindedir. Her boru bölümünün vanalarla kontrolü mümkündür. Böylece arıza bulunduğu zaman borunun bulunduğu sokak veya sokakların suyu kesilir. Fakat bu sistemin yapımı pahalıdır.

1.4.2.3. Karışık Sistem

İki metodun sorunlarını ortadan kaldırmak için bunların birleşimi olan karışık sistem uygulanır. Bu sistemde merkezi yerleşim mahalleleri ağ sisteminde, kenar yerleşim alanları ise kör uçlu dağıtım sisteminde yapılır.

1.5. Şehir Suyunun Bina Tesisatına Bağlanması

Sincan sıhhi tesisatçı binaların temiz su tesisatı bulunduğu sokak veya caddeden geçen şebeke borusundan alınır. Bir binaya, binanın önünden geçen şehir suyu borusundan su alma işlemi kolye ve kolye priz yöntemiyle yapılır. Şehir şebekesi kuru ve su yoksa sadece kolye kullanılır. Kolye çelik veya dökümden yapılmış manşonlu kelepçe biçimlidir. Borunun bağlanacağı manşon biçimli kısmına kolye boyunduruğu denir. Şebeke borusu ve kolye arasına conta koyularak kolye vidaları sıkılır. Bir matkapla boru bağlanılacak yerden delinerek bina hattı çekilir. Sincan sıhhi tesisatçı şehir borusunda basınçlı su varken kolye priz kullanılır. Borunun delinmesinde özel bir delme matkabı kullanılır. Kullanılan özel matkap elektriksiz ve el gırgırı biçimli olup mandreni priz musluğuna bağlanacak biçimlidir. Bina su tesisatı hattı için önce boruya bir kolye takılır. Kolyenin boyunduruğu ile boru arasındaki sızdırmazlığı sağlamak için bir conta konulur. Boyunduruğa bir priz musluğu vidalanır. Vanaya takılan özel delme matkabıyla borunun delinmesi sağlanır. Boruya açılan deliğin çapı 80 mm’ ye kadar borularda 25 mm; 100 mm’ye kadar ise 32 mm’den büyük olmamalıdır. Daha büyük ihtiyaçlar için boruya bir T parçası konur veya birden fazla delikten su alma işlemi yapılır.

1.5.1. Bina Besleme Hattı (Şube Yolu)

Bina temiz su tesisatının şehir su borusu ile su sayacı arasındaki bölümüne bina besleme hattı denir. Besleme borusu hattı üzerine, yaya kaldırımı altında kalacak şekilde bir kontrol vanası konulur. Bu vanayı açıp kapamak için özel anahtar vardır. Boru çapı 15 daireye kadar 32 mm, 15 daireden sonra 40 mm polietilen boru olmalıdır.

Cicektesisat.net – Ankara tesisat, sincan tesisat, etimesgut tesisat, eryaman tesisat, su ve elektirik işleriniz itina ile yapılır.

Sincan Tesisat - Eryaman Tesisat - Ankara Tesisat - Etimesgut Tesisat - Emirler Tesisat - Fatih Tesisat - Elvankent Tesisat